Uszycie na miarę, przez krawca, eleganckiego i ponadczasowego garnituru czy marynarki to inwestycja na lata, która musi się zwrócić właścicielowi przede wszystkim jako satysfakcja i komfort. Aby w pełni to osiągnąć trzeba pamiętać o tym jak nosić, a dokładniej, jak zapinać marynarkę garnituru.
W przypadku marynarki na trzy guziki trzeba pamiętać o tym, że powinna być zawsze zapięta na środkowy guzik, nigdy na ostatni. Można też czasem zapinać pierwszy guzik. Jeśli nosimy marynarkę z dwoma guzikami, pamiętajmy, aby zawsze zapinać ją na pierwszy, ale nigdy na ostatni. Podobna reguła dotyczy kamizelek noszonych pod marynarkami.
Skąd wzięło się zapinanie marynarki?
nDlaczego taki sposób zapinania marynarki i kamizelki jest przyjęty jako norma? Powszechnie uważa się, że zaczęło to być normą w czasach króla Anglii Edwarda VII, czyli na początku XX wieku. Noszenie garniturów przez mężczyzn stawało się wówczas coraz bardziej popularne. Król Edward VII odpinał zazwyczaj ostatni guzik marynarki i kamizelki dla własnej wygody, natomiast angielscy gentlemani naśladowali monarchę. Styl Edwarda stał się normą tak popularną w tamtym czasie, że można zauważyć na starych fotografiach odpięte guziki marynarek u wszystkich ówczesnych polityków, arystokratów czy wpływowych ludzi z epoki.
Marynarka z trzema guzikami, w której zapinano najwyżej dwa – górny i środkowy, w pierwszej połowie XX wieku była najpopularniejszym ubraniem mężczyzn. Taki styl noszenia marynarki, niezależnie od ilości guzików, ale zawsze z odpiętym ostatnim, jest popularny do dziś dnia i bardzo komfortowy dla mężczyzn. Zawdzięczamy go stylowi wprowadzonemu przez angielskiego króla ponad 100 lat temu. Klasyczne zasady w modzie męskiej są ponadczasowe, podobnie, jak i eleganckie garnitury starannie uszyte z najwyższej jakości tkanin.