Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Garnitur z krawatem czy bez?

Garnitur z krawatem czy bez?

  Garnitury zawsze podkreślają indywidualny styl mężczyzny i w zależności od okoliczności mogą występować w wersji oficjalnej – z krawatem, a w wersji nieoficjalnej – bez krawata. Ostatnio coraz częściej spotyka się mężczyzn, którzy nie ubierają krawata do garnituru celowo, wpisując się tym samym w szerszy trend smart casual. Czy można jednak wyglądać elegancko bez krawata w garniturze?

  Garnitur wizytowy, jak również garnitur do pracy domagają się wręcz krawata, który jest podkreślenie męskiej elegancji. Zwłaszcza, że klapy marynarki, które układają się w kształt litery V i biały kołnierzyk zostały stworzone wraz z ozdobą, jaką jest krawat lub mucha. Garnitur bez krawata czy muchy sprawia wrażenie niepełnego.

  Obecna moda jednak łamie standardy i sztywne reguły klasycznej męskiej elegancji. Dlatego garnitur bez krawata stał się modnym i popularnym trendem, zwłaszcza w sferze mody casualowej, która dopuszcza wiele odstępstw.

  Demonstrowanie luzu podczas oficjalnych okoliczności jest niestosowne i źle widziane. Mężczyzna w garniturze i koszuli bez krawata na przykład na ślubie będzie wyglądał jakby lekceważył rangę uroczystości. Tymczasem przybywa mężczyzn rezygnujących z krawata nawet na eleganckich galach, nie mówiąc już o nie ubieraniu krawata do pracy. 

  W określonych sytuacjach i w przypadku konkretnych zestawów ubrań można rzeczywiście rezygnować z krawata. Do eleganckiego garnituru biznesowego krawat jest obowiązkowy. Ale istnieją  wyjątki od tej reguły. Jeżeli garnitur ma charakter sportowy i został uszyty np. z takiej tkaniny jak len, bawełna czy tweed, można zrezygnować z krawata. Bez krawata świetnie prezentują się marynarki w kratę. Również w przypadku zestawów składających się z różnych spodni i marynarki, tzw. kombinowane, można sobie pozwolić na rezygnację z krawata czy muchy.

  W przypadku garnituru uszytego z wysokogatunkowej wełny w kolorze czarnym, szarym, brązowym czy granatowym rezygnacja z krawata jest niewskazana. Krawat do białej koszuli formalnej i do eleganckiego garnituru jest nadal obowiązkowy, zwłaszcza w przypadku oficjalnych uroczystości.