Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Krawat to najpopularniejszy dodatek do garnituru – część 2

Krawat to najpopularniejszy dodatek do garnituru – część 2

    Noszenie krawata to przysłowiowy temat rzeka. Krawat to najbardziej popularny dodatek do męskiego garnituru i symbol elegancji współczesnego mężczyzny. W poprzedniej części pisaliśmy o materiale i sposobie uszycia, długości i szerokości. Tym razem przybliżymy zagadnienie wiązania i wzorów tkaniny krawata.

    Jak wiązać krawat?

     

    Pytanie: „Jak wiązać krawat?” to z pewnością wyzwanie dla wielu panów. Okazuje się, że wcale nie jest to taka łatwa sztuka, choć z pewnością ilość filmów i porad na ten temat dostępnych w Internecie ułatwia nieco życie. W Polsce najpopularniejszym wiązaniem jest typ Windsor, większość osób publicznych czy polityków właśnie w taki sposób wiąże krawat. Czasem bywa, że wiążą go podwójnie, co jest już mniej korzystne. Podwójny węzeł sprawia, że zabiera on większą część materiału, przez co skraca długość krawata, dlatego lepiej unikać nadmiernego komplikowania.

    W rzeczywistości ilość dostępnych wiązań krawatów jest bardzo duża, niemniej najlepiej nauczyć się uniwersalnego i jednocześnie dość prostego węzła nazywanego „Four in hand”, bardzo popularnego na Zachodzie Europy. Zgodnie z nazwą wystarczą cztery ruchy i krawat jest już zawiązany. Szybkie wiązanie wymaga jednak wprawy i co za tym idzie – ćwiczeń przed lustrem, tego nie da się uniknąć, jeśli chcemy nabyć cenną sztukę szybkiego wiązania krawatów.  Wiązanie „Four in hand” ma tą zaletę, że dodaje smukłości sylwetce i optycznie wydłuża szyję. Podsumowując – jest to uniwersalny i elegancki typ wiązania krawatów, który sprawdzi się na każdą okazję. 

    Krawat, który jest dobrze zawiązany powinien być odpowiednio dociągnięty do szyi i nie powinien pokazywać górnego guzika koszuli. Jeśli jego krój i materiał na to pozwala, może mieć pod samym węzłem tzw. „łezkę”, która dodaje mu stylu i elegancji. 

    Jaki kolor krawata wybrać?

     

    W przypadku kolorystyki i wzorów warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Krawat generalnie powinien być ciemniejszy od koszuli. W przypadku koszuli w paski lub inny wzór lepiej, aby krawat był jednolitej barwy. W przypadku oficjalnych, służbowych okoliczności najbezpieczniej jest skontrastować koszulę i krawat pod względem kolorów dobierając np. białą koszulę i ciemny krawat w kolorze czerwieni, granatu czy bordo. Zazwyczaj do białej koszuli pasuje każdy krawat, unikajmy jednak fantazyjnych wzorów z bohaterami kreskówek – takich najlepiej w ogóle nie kupować.

    Warto pamiętać, że krawat i poszetka powinny być w odmiennych kolorach, a nawet wzorach. Krawat i poszetka wykonane z materiału tego samego wzoru to ogromne faux pas, które świadczy o nieznajomości tematu męskich dodatków do garnituru. Krawaty w paski są poważne i bardzo formalne, w krajach anglosaskich istnieją nawet skodyfikowane reguły, które porządkują tą sferę, jak się okazuje dość skomplikowaną. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w dobieraniu wzorzystego krawatu do wzorzystej koszuli – najlepiej jest nosić krawaty w klasycznych kolorach czerwieni, bordo, fioletach, granatach i szarościach. Nie trzeba jednak obawiac się łączenia koszuli w paski z krawatem we wzorki. Gładki w tym wypadku jest wyjściem bezpiecznym. Natomiast łączenie wzorków jest o wiele bardziej interesujące, jednak wymaga znajomości tematu i wyczucia, które przychodzą wraz z czasem.

    Na koniec dwa przykłady amerykańskich prezydentów, których stylizacje można polecić jako klasykę męskiej elegancji, oszczędną i wytworną jednocześnie. Barack Obama w granatowym garniturze, białej koszuli i szarym krawacie oraz Ronald Reagan również w granatowym garniturze i białej koszuli oraz bordowym krawacie w dość stonowanym wzorze. Mimo że te stylizacje dzieli niemal 30 lat, łączy je styl i klasa ludzi, którzy byli przywódcami jednego z najpotężniejszych państw współczesnego świata. Naszym zdaniem klasyka na najwyższym poziomie.