Krawat jest bezsprzecznie najpopularniejszym dodatkiem do męskiego garnituru, a sposób jego noszenia natychmiast pokazuje czy mężczyzna zna klasyczne zasady rządzące elegancją. Najważniejsze kwestie to: długość i szerokość, rodzaj materiału z jakiego jest uszyty, a także kolor i wzór. Jak zatem powinien wyglądać krawat, aby męska stylizacja była elegancka?
Krawat. Najpopularniejszy dodatek do męskiego garnituru. Część I
nZacznijmy od wyboru materiału, z którego uszyty jest krawat. Dobrej jakości powinien być wykonany z jedwabiu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wnętrze, jeśli jest również jedwabne to sprawi, że krawat będzie się łatwo wiązał i nawet długo noszony nie będzie się odkształcał. Oprócz jedwabiu krawaty mogą być również uszyte z innych naturalnych tkanin: kaszmiru, wełny albo dzianiny, inaczej knit – modnej ostatnio, zwłaszcza w stylu casualowym. Kupując krawat dobrze jest sprawdzić jak się układa. Wystarczy chwycić za węższy koniec i zobaczyć czy swobodnie i prosto zwisa. Jeżeli będzie się skręcał oznacza to, że nie będzie się dobrze układał na koszuli. Wewnątrz krawata powinna być wszyta płócienna wkładka, która wpływa na utrzymanie kształtu węzła. Te, które nie mają takiej wkładki trudno jest uformować w odpowiedni sposób. Końce krawata natomiast powinny być odpowiednio podszyte od wewnątrz, najlepiej takim samym materiałem, z którego wykonany jest cały krawat.
Długość i szerokość krawata to odrębne zagadnienie. Długość również bardzo ważny czynnik, który wpływa na właściwe utrzymanie krawata na ubraniu. Prawidłowo zawiązany krawat powinien sięgać końcem do górnej krawędzi paska w spodniach, ewentualnie może na pasek nieco nachodzić, ale nie może przekraczać go długością. Co ważne, długość krawata musi być dopasowana do wzrostu mężczyzny. Zazwyczaj krawaty mają długość ok 140 cm, ale w przypadku mężczyzny o wysokim wzroście, przekraczającym 190 cm, należy wybrać proporcjonalnie dłuższy krawat.
Szerokość krawata w największym stopniu dyktuje natomiast aktualna moda. Najprościej byłoby stwierdzić, że szerokość powinna być dostosowana do szerokości klap marynarki, ale z tym bywa bardzo różnie w praktyce. Zwłaszcza że niektórzy panowie z upodobaniem łamią klasyczne reguły i niektórzy czynią to z ogromnym wdziękiem. Koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że panowie o masywnej posturze powinni unikać wąskich krawatów, podobnie, jak panowie szczupli powinni unikać nazbyt szerokich, które nie będa pasowac do ich sylwetki. Od kilkudziesięciu lat regularnie następują po sobie zmiany szerokości – raz krawaty są szerokie, a raz wąskie, tzw. „śledziki”, po czym stopniowo poszerzają się, aby po kolejnych sezonach znów stać się wąskimi. Niemniej obecnie krawaty męskie mają zwykle ok 7-9 cm szerokości.
W kolejnej części napiszemy o wiązaniu krawata oraz o podstawowych wzorach na materiale.