Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Jaka tkanina na garnitur?

Jaka tkanina na garnitur?

  tkanina garnituru

  Wybór odpowiedniej tkaniny to obok fasonu najważniejszy czynnik, który przesądza o tym, czy garnitur szyty na miarę spełni oczekiwania klienta. Dobrze wyselekcjonowany materiał powinien być wystarczająco szlachetny i delikatny, a przy tym wytrzymywać długie podróże,  składanie i transport w walizce. Pamiętajmy też o tym, aby ogrzewał w chłodne dni. Natomiast tkanina do garnituru letniego musi zapewnić odpowiedni poziom komfortu w upał. Aby zamówić garnitur na miarę warto mieć podstawową wiedzę o tkaninach i ich zastosowaniu.

  Gramatura tkaniny garnituru szytego na miarę

  nGramatura tkaniny w przypadku garnituru szytego na miarę ma bardzo istotne znaczenie. Zwykle oznaczenia wahają się od 220 do 400 g i odpowiadają wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Pamiętajmy, że im chłodniejszy klimat, tym gramatura powinna być większa. Jeśli materiał jest ściśle tkany, jak np. wełna czesankowa o splocie skośnym, czy też luźno jak letnie fresco, kwestia gramatury nieco się zmienia. Szukając materiału na letni garnitur, najlepiej spojrzeć na tkaninę pod światło. Jeżeli będzie prześwitująca, z pewnością doskonale sprawdzi się w upalne, słoneczne dni, nawet jeśli ma wysoką gramaturę. Z kolei gęsto tkana wełna czesankowa o mniejszej gramaturze będzie zbyt gorąca na upał.

  Kolejnym ważnym, przy wyborze tkaniny na garnitur, parametrem jest skrętność. Standardowe oznaczenia to Super 100’S, 120’S czy 130’S odnoszą się obecnie do grubości włosa, z jakiego została utkana nić. Zasadniczo tkaniny na garnitur, które mają oznaczenie skrętności na poziomie 130 S są szlachetne, ale jednocześnie wytrzymałe. Jeśli jednak chcemy zainwestować w garnitur uszyty z tkaniny o skrętności przekraczającej  Super 130’S lepiej poradzić się krawca, bowiem wełna wysokoskrętna charakteryzuje się połyskiem, jest bardzo delikatna, przez co mniej trwała.

  W NOOR polecamy naszym klientom zazwyczaj tkaniny, które są 100% wełną. Najczęściej są to takie tkaniny jak: REDA czy Cerruti, ale również w  naszej kolekcji mamy np. garnitur uszyty ze szlachetnego materiału Vitale Barberis Canonico w klasycznym kolorze Midnight Blue. W przypadku skrętności zazwyczaj polecamy klientom tkaniny na garnitur, które mieszczą się w przedziale od Super 100’S do 150’S, przy czym warto zawsze przemyśleć przeznaczenie garnituru, jaką rolę ma odgrywać w naszym życiu. Zwykle pierwszy garnitur szyty na miarę dobrze jest wykonać z dobrej jakości wełny, o skrętności minimum Super 100’S w kolorze granatowym lub szarym, ponieważ można go wykorzystać na rozmaite okazje, w ciągu całego dnia. Takim uniwersalnym garniturem może być np. model NOOR w kolorze granatowym, uszyty z tkaniny REDA, 100% wełna, Super 110’S, z podszewką ze 100% wiskozy. Dobrze sprawdza się również, zwłaszcza do pracy model w kolorze grafitowym, uszyty z tkaniny MIROGLIO wełna 100% SUPER ‘120, z podszewką z granatowej wiskozy.