Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Garnitur na ślub. Dodatki. Część III

Garnitur na ślub. Dodatki. Część III

    Przygotowując się na ślub Pan Młody najczęściej skupia się na wyborze odpowiedniego garnituru i  koszuli, nie można jednak zapominać o tak elementarnych dodatkach takich, jak krawat lub mucha, czy spinki do mankietów, pasek do spodni, zegarek. Są niezbędnym uzupełnieniem stroju Pana Młodego i gwarantują elegancki wygląd podczas uroczystości zaślubin. Czym się kierować przy wyborze? Zacznijmy może od dylematu: krawat czy muszka?

    Dobrej jakości krawat powinien być wykonany z jedwabiu. Warto zwrócić uwagę na wnętrze, jeśli jest również jedwabne to sprawi, że krawat będzie się łatwo wiązał i nawet długo noszony nie będzie się odkształcał. Kupując krawat dobrze jest sprawdzić jak się układa. Wystarczy chwycić za węższy koniec i zobaczyć czy swobodnie i prosto zwisa. Jeżeli będzie się skręcał oznacza to, że nie będzie się dobrze układał na koszuli. Wewnątrz krawata powinna być wszyta płócienna wkładka, która wpływa na utrzymanie kształtu węzła. Te, które nie mają takiej wkładki trudno jest uformować w odpowiedni sposób. Końce krawata natomiast powinny być odpowiednio podszyte od wewnątrz, najlepiej takim samym materiałem, z którego wykonany jest cały krawat.  

    Szerokość krawata zależy od szerokości klap marynarki. Jeśli są one wąskie krawat powinien być również wąski. Gdy jednak garnitur ma szerokie klapy, krawat powinien być szeroki. Prawidłowo zawiązany krawat powinien sięgać końcem do górnej krawędzi paska w spodniach, ewentualnie może na pasek nieco nachodzić, ale nie może przekraczać go długością. Co ważne, długość krawata musi być dopasowana do wzrostu mężczyzny. Zazwyczaj krawaty mają długość ok 140 cm.

    W przypadku koloru krawata i wzoru najlepiej sprawdzą się klasyczne, dyskretne modele. Wzór powinien być subtelny, połyskliwe, jaskrawe modele są niewskazane. Najlepsze wiązanie krawata to „four in hand”.

    Muchę zazwyczaj wybierają Panowie, którzy chcą podkreślić niepowtarzalność swojego stroju. To propozycja o większym stopniu formalności niż krawat, ponieważ muszka kojarzona jest z wyszukaną elegancją. Powinna być samodzielnie wiązana i trzeba do niej założyć odpowiednią koszulę – z krytą plisą zakrywającą guziki. Ogromne znaczenie w ślubnej stylizacji z muszką ma kołnierzyk. Kołnierzyk koszuli do garnituru powinien być wykładany pól-włoski lub klasyczny z krytą plisą. Kanon mody męskiej stanowi, że czarną muchę zakładamy do smokingu, białą natomiast do fraku.